Co zrobić w momencie, kiedy klienci zalegają z płatnościami?

karta kredytowa

Nieopłacone faktury nawet dla większych firm stanowią duży problem. Zrealizowane usługi, za które nie otrzymaliśmy zapłaty mogą sprawić, że przedsiębiorstwo utraci swoją płynność finansową, a dla najmniejszych firm lub tych, które dopiero zaczynają- może to oznaczać początek końca ich działalności. Tak naprawdę jednak, ściąganie należności wcale nie jest przyjemnym zadaniem, nie mniej jednak trzeba podejść do tego tematu w sposób profesjonalny i podjąć stosowne kroki z określoną konsekwencją. Jakie działania podjąć? Bardzo ważne jest to, aby monitorować przychodzące płatności i wiedzieć, kto ma względem nam zaległości.

Monitoruj sytuację i trzymaj rękę na pulsie

Zwłaszcza, jeśli wystawiasz dużo faktur za różne usługi jednej firmie lub też po prostu masz u siebie tych dokumentów sporo- konieczne jest monitorowanie przelewów z tytułu każdej płatności. Wierzytelności można spisywać sobie w osobnym pliku, tym samym na bieżąco wiedząc, na jakie płatności jeszcze się czeka. Mając już listę firm, które nam z takimi płatnościami zalegają- najlepiej jest się z nimi skontaktować. Może się bowiem zdarzyć, że jakaś faktura się zagubiła, nie dotarła albo po prostu ktoś o niej zapomniał. Dlatego też koniecznie powinniśmy wysłać wiadomość przypominającą, a najlepiej wykonać również połączenie telefoniczne, aby mieć pewność, że dana firma czy osoba wie, że ma dokonać płatności. Koniecznie też powinniśmy wyznaczyć jakiś zadowalający nas termin płatności, a po jego upłynięciu, w momencie, kiedy nadal nie otrzymamy przelewu- powinniśmy znowu o sobie przypomnieć. Tak naprawdę, wykonywanie takich telefonów wcale nie jest proste, ale najlepiej zastosować przynajmniej 3 takie przypomnienia rozłożone w czasie, a tym samym wykazać dużo dobrej woli, dzięki czemu sprawa będzie mogła zostać zakończona na drodze porozumienia, co do tego, kiedy faktycznie klient będzie w stanie realnie przelać nam pieniądze.

Co w momencie, kiedy polubowne załatwienie sprawy nie jest możliwe?

Systematyczna windykacja należności na pewno da dobre rezultaty w przypadku większości zaległości, jakie firmy mają względem nas. Musimy być jednak przygotowani także na to, że zawsze może trafić się firma, która konsekwentnie będzie nas ignorować i od której nie uda się nam wyegzekwować zapłaty. W takim przypadku, jeśli kwota jest duża i naprawdę zależy nam na ściągnięciu tego długu, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do firmy, która w sposób profesjonalny zajmuje się ściąganiem wierzytelności. Zazwyczaj taka firma pobiera prowizję od wartości faktury, którą dłużnik ma nam zapłacić. Trzeba jednak przyznać, że takie firmy mając duże doświadczenie i znając wszelkie możliwe techniki ściągania długów, mogą bardzo skutecznie nakłonić dłużnika do tego, aby jednak się daną płatnością zainteresował. Takie rozwiązanie jest najczęściej praktykowane wtedy, kiedy wszelkie polubowne sposoby wezwania klienta do zapłaty zostały już wyczerpane, a my dalej nie mamy na koncie pieniędzy.