Czym jest gumowanie bębnów?

Gumowanie bębnów to proces, który poprawia wydajność urządzeń przenośnikowych i w korzystny sposób wpływa na poprawę wydajności urządzenia oraz zabezpiecza elementy narażone na długotrwałe tarcie. Gumowanie bębnów zachodzi na podstawie różnych technologii, a dwie najbardziej popularne to wulkanizacja oraz oklejanie na zimno.

Jak przebiega proces gumowania bębnów?

Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest wulkanizacja. W tym przypadku bęben najpierw jest czyszczony, a następnie przygotowywany do dalszej obróbki. W dalszej kolejności nakładana jest warstwa gorąca, czyli płynna guma, która w doskonały sposób przylega do jego powierzchni. W gumowaniu na gorąco powłoka może pozostać idealnie gładka, ewentualnie zostać wykończona wzorem karo.

 

Jeśli chodzi o metodę gumowania na zimno, to w pierwszej kolejności bęben zostaje pokryty bardzo mocnym klejem, a następnie pokrywa się go okładziną z gumy, która jest odporna na wysoką oraz niską temperaturę, a także czynniki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku procesu oklejania na zimno gumowa okładzina charakteryzuje się również odpornością na oleje, smary i inne substancje eksploatacyjne, które mogą pojawić się na linii produkcyjnej. Powłoka uzyskiwana w ten sposób może mieć różne powierzchnie: gładką, ceramiczną lub z zastosowaniem wzoru karo.

Jakie są korzyści wynikające z gumowania bębnów?

Główną zaletą gumowania bębnów jest przedłużenie ich żywotności. Dzięki gumowaniu bębnów na powłokach nie gromadzą się zanieczyszczenia, co poprawia wydajność pracy i pozwala na lepsze funkcjonowanie urządzeń. Istotnym czynnikiem jest także zmniejszenie poślizgu między bębnem a taśmą pracującą oraz ochrona konstrukcji przed zbyt mocnymi uderzeniami poprzez ograniczenie drgań wynikających z działania taśmy, a także redukcja hałasu, co znacznie poprawia komfort pracy.

Produkty i usługi firmy Hannecard

Grupa Hannecard realizuje swoje usługi zarówno na rynkach zagranicznych, jak i lokalnych. Dodatkowo współpraca z przedsiębiorstwami na terenie Ameryki i Azji gwarantuje dostępność technologii Hannecard sięgająca poza granice Europy.