Kampania na Instagramie- jaka jest jej specyfika?

instagram

Instagram jest jednym z portali społecznościowych, jednakże ma on swoją specyfikę. Warto od początku mieć na uwadze, że tutaj przede wszystkim liczy się obraz- zamieszczane materiały muszą być więc atrakcyjne wizualnie, niezależnie czy są rysunkami, grafikami, zdjęciami czy krótkimi filmami wideo. Oczywiście, są osoby, które powiedzą, że na Instagramie jest miejsce na obszerne treści- tak czy inaczej zawsze pierwszeństwo ma tutaj obraz. Chcąc więc zaistnieć na tym portalu, naprawdę trzeba przyłożyć się do wysokiej jakości tych materiałów, najlepiej jest też mieć już jakąś ustaloną tematykę oraz grupę odbiorców. A ponieważ reklama w social media to raczej długotrwały proces, który oznacza stopniowe przekonywanie użytkowników do prowadzonego przez nas profilu, dobrym pomysłem jest zlecenie tworzenia takiej kampanii firmie o sporym doświadczeniu w tym temacie.

Od czego powinniśmy zacząć taką kampanię?

Rzeczą absolutnie podstawową jest utworzenie konta w serwisie. Najlepiej też od razu zdecydować się na prowadzenie konta firmowego na Instagramie, gdyż jest to wygodniejsze i daje nam większe możliwości. To, jak założyć konto biznesowe na instagramie jest bardzo proste- tworząc zwykłe konto zmieniamy w ustawieniach jego parametry na konto biznesowe. Musimy jeszcze określić, czy jesteśmy twórcami czy przedsiębiorcami i tak naprawdę na tym kończy się zadanie.

Konto biznesowe pozwala na tworzenie postów z poziomu komputera, a nie tylko urządzenia mobilnego. Pozwala także na wgląd do szczegółowych statystyk związanych z każdym publikowanym postem- zasięgiem, ilością polubień, ilością dodań do ulubionych czy też ilością przejść do profilu z poziomu danego posta. Konto biznesowe jest też przydatne z punktu widzenia marketingowego- można w łatwy sposób promować poszczególne posty, aby szybciej zdobyć zadowalającą nas liczbę obserwujących nasz profil. Promowanie postów może bardzo szybko spopularyzować profil- pod warunkiem, że na koncie naprawdę będą się znajdowały materiały godne uwagi odbiorcy, angażujące zdjęcia wraz z ich opisami.

Dodając materiały do Instagrama zawsze należy też solidnie przyłożyć się do używania hashtagów, gdyż to one w dużej mierze zwiększają zasięgi postów. Ich dobór jest więc ważny i nie można o nich zapominać.

Oczywiście, obok przygotowywania materiałów, a także ich publikowania w formie postów, konieczne jest regularne dodawanie materiałów na stories. Mogą one dotyczyć tego, co dzieje się w firmie, ale też tego, co dzieje się w branży, tego jak wygląda praca w danym miejscu, może dotyczyć nowych produktów, promocji i tego wszystkiego, czym na szybko chcielibyśmy się podzielić z naszymi odbiorcami. Stories można tworzyć w najprostszy możliwy sposób wykorzystując podstawowe narzędzia, jakie daje nam ten portal.

Prace nad kampanią powinny być szeroko zakrojone i powinny być oparte o jakiś ciekawy pomysł związany z promocją firmy. Reklama nie może być zbyt nachalna. Ciekawym patentem jest udostępnianie innych influencerom produktów do testowania w zamiast za wzmianki na ich profilach, zwłaszcza jeśli są to popularne strony z danej branży.